İzmirTurTatil

Turizmde bayram hareketliliği

0 0

Ramazan Bayramı’ndan sonra Kurban Bayramı tatilinin de dokuz güne çıkarılması zor günler geçiren turizmcileri sevindirdi. ETİK Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, kararın yaz tatilini uzattığını, bölge turizmine ikinci bir doping etkisi yaptığını söyledi. 

Türkiye'nin zor bir dönemden geçtiğini, turizm sektörünün de ayakta durmak için mücadele verdiğini anlatan İşler, yurt dışı girişler açısında İzmir turizminde rekor düşüşün devam ettiğine dikkat çekti. İzmir’e gelen turist sayısının yüzde 41 azaldığını ve krizde 430 bin turist kaybettiğini hatırlatan Mehmet İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu bayramda Egeli turizmcinin yüzü yerli turistle gülecek diyebiliriz. Bildiğimiz kadarıyla tur satışları günler öncesinden doldu. Yerli turistin önceliği, tatil için tercihi Ege oldu. Yurt dışı pazarda tarihi düşüş yaşayan bölgedeki turistik tesislerde doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı."

Türkiye genelinde 15 milyon turistin seyahat ettiğini, bunun 5 milyonunun Ege kıyılarına gelmesinin beklendiğini söyleyen ETİK Başkanı Mehmet İşler, şu görüşleri dile getirdi:

"İç turizm hareketliliğiyle elde edilecek 20 milyar lira dolayında gelir ekonomiye önemli bir katkı olacaktır. Ege Bölgesi’ne de 5 milyar lira bırakacak, Türkiye ekonomisine de can suyu katacaktır. Bu hareketlilik toplumsal anlamda moral ve motivasyonu da arttıracaktır." 


İzmirTurTatil

İzmirTurTatil

Adres : Turkey

Telefon :

E-Mail : info@izmirturtatil.com

YORUMLAR
Yorum Yapılmadı
Yorum Yap