İzmirTurTatil

UÇAK RÖTARLARINA KARŞi TÜKETiCi HAKLARI

0 38

Havayolu ile seyahat eden yolcuların haklarını değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz; “uçuşlarda yaşanan gecikmeler nedeniyle doğan haklarımız için ısrarlı olmalıyız” dedi.

 

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır:

 

5431 sayılı Sivil havacılık Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri hakkında Kanun ve Avrupa Birliği’nin (BC) 261/2004 sayılı Tüzüğü gereği yürürlükte bulunan 01.01.2012 tarihli Havayolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmeliği, havayolu ile seyahat eden yolcuların çok sayıda ve çeşitli haklarını düzenlemektedir.   

 

Tüketici en çok uçuşlardaki gecikmeden yakınıyor.

Artan havayolu trafiği, uçuşların sıklıkla ertelenmesine yol açmakta, bu durum tüketicilerin yoğun yakınmasına neden olmaktadır.

 

İlgili düzenlemelere göre,

Hava taşıma işletmesi, uçuşun planlanan hareket saatinden itibaren;

-1500 km (dahil)’e kadar iç hat uçuşları için iki saat veya daha fazla,

-1500-3500 km (dahil) iç ve dış tüm uçuşlar için üç saat veya daha fazla,

-3500 km. den fazla uçuşlar için dört saat veya daha fazla

gecikmenin olacağını bekliyorsa;

 

-İki-üç saat arası gecikmelerde, makul ölçüde sıcak ve soğuk içecek,

-Üç-beş saat arası gecikmelerde, sıcak ve soğuk içeceklerle birlikte günün zamanına göre kahvaltı veya yemek,

-Beş saat ve üzeri gecikmelerde sıcak ve soğuk içecekler, günün zamanına göre kahvaltı veya yemek, ek sıcak ve soğuk içecekler ve ek hafif ara yemeği

teklif etmek zorundadır.

 Uçuştaki gecikmenin sonraki gün veya günler içinde olması durumunda;

-Otelde veya uygun bir konaklama tesisinde konaklama,

-Havaalanı ile konaklama yeri atasında ulaşımı sağlamak zorundadır.

 

Ayrıca gecikme süresi ne olursa olsun, süre kısıtlaması olmaksızın iki telefon görüşmesi, faks mesajı veya eposta hizmeti verilmesi zorunludur.

 

Yine gecikmenin en az beş saat olması durumunda;

-Seyahatin gerçekleştirilmeyen bölümü ile yolcunun planlamış olduğu seyahatin tamamlanmasının artık bir anlamının kalmaması durumunda,

-Seyahatin gerçekleştirilen bölümü için bilet ücretinin tamamının satın almış olduğu fiyat üzerinden en geç yedi gün içinde iade edilmesi,

Ayrıca yolcunun seyahatinin ilk başlangıç noktasına ilk fırsatta dönmesini sağlayacak bir dönüş uçuşunun sağlanması gerekmektedir.

 

Uçuşu icra eden hava taşıma işletmesi, uçuş öncesi kontrol (check-in) işlemi sırasında, bu hakları içeren Türkçe ve İngilizce metni kontuardan veya uçağın biniş kapısından istenebileceğine ilişkin duyuruyu asmak ve istem halinde de belirtilen noktalarda bu metni yolcuya vermekle yükümlüdür.

 

Uçan tüketiciye tanınan bu hakların ihlâl edilmesi durumunda, tüketiciler tazminat isteminde bulunmalı ve ayrıca ilgili hava taşıma işletmesi hakkında idari para cezası verilmesi için Ulaştırma, Deniz ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmaları gerekmektedir.


İzmirTurTatil

İzmirTurTatil

Adres : Turkey

Telefon :

E-Mail : info@izmirturtatil.com

YORUMLAR
Yorum Yapılmadı
Yorum Yap